2016 – Juliaus Juzeliūno metai

DSCF1245  

        Šiuos metus muzikinė visuomenė paskelbė Juliaus Juzeliūno metais. Julius Juzeliūnas (1916–2001) – tai kompozitorius, muzikologas, pedagogas, humanitarinių mokslų (muzikologijos) habilituotas daktaras, visuomenės veikėjas. Pasižymėjo ir kaip Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys.

 

       Kompozitorius atėjo į kūrybinį gyvenimą ir užsirekomendavo muzikinei visuomenei pirmiausia kaip simfoninės muzikos kūrėjas. Kūryba gana įvairi: operos “Sukilėliai”, “Žaidimas”, baletas “Ant marių kranto”, simfoninė poema “Pelenų lopšinė”,  simfoniniai bei kameriniai kūriniai. Kompozitoriaus kūrybinė veikla buvo įvertinta Nacionaline kultūros ir meno premija, Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu bei kitais apdovanojimais.

      Spalio pabaigoje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje buvo surengta 45-oji Baltijos muzikologų konferencija “XX a. kompozicijos mokyklos: institucija ir kontekstas“, skirta J. Juzeliūno 100-osioms gimimo metinėms.

       Mūsų mokyklos Muzikos skyriuje šiai progai paminėti vyko atvira muzikos istorijos pamoka, kurioje prisiminėme Julių Juzeliūną. Muzikos vadovėlių autorius Eirimas Velička parengė pamoką „Nuo sutartinės ligi simfonijos: kompozitoriaus J. Juzeliūno šimtmečiui“, kurioje trumpai apžvelgė kompozitoriaus gyvenimą bei svarbiausius kūrinius. Filmuotoje medžiagoje turėjome galimybės labiau susipažinti su pačiu kompozitoriumi jo šeima: žmona, sūnumis Tomu (kompozitoriumi) ir Gediminu, dukra Danguole.  Klausėmės simfoninio kūrinio „Afrikietiški eskizai“ bei V simfonijos „Lygumų giesmės“ fragmentų.

       Savo muzikoje kompozitorius skatino studijuoti tiek folklorą, tiek moderniąją muziką, todėl J. Juzeliūnas ir yra svarbiausias lietuvių muzikos modernistų.

Jūratė Stacevičiūtė,

Zarasų meno mokyklos

mokytoja metodininkė